У зв'язку з тим, що Україна продовжує діяти в умовах воєнного стану та мобілізації, питання про дозвіл виїзду з країни деяким громадянам, зокрема жінкам з медичною чи фармацевтичною освітою, знову привернули увагу громадськості.
Підпишись на Hyser.com.ua в Google News! Тільки найяскравіші новини!
ПідписатисяЮрист Анастасія Руденко пролила світло на чинне законодавство, яке регулює діяльність цієї категорії спеціалістів.
Відповідно до українського законодавства, зокрема, закону «Про військовий обов'язок та військову службу», жінки, які мають медичну або фармацевтичну освіту, підлягають військовому обліку. Це означає, що вони мають бути поставлені на військовий облік ТЦК та СП.
Однак, реєстрація не обмежує автоматично поїздки за кордон. Як зазначає Руденко, жінки-медики, які не уклали контракт із Збройними Силами і не перебувають під якоюсь забороною на військову службу, зазвичай мають право перетинати кордон. Дотримання вимог військового обліку є ключовою умовою збереження цієї свободи пересування.
Проблеми можуть виникнути, якщо жінка, яка підпадає під критерії взяття на військовий облік, не проходить процедуру постановки на військовий облік. У таких випадках її роботодавець, наприклад лікарня або клініка, зобов'язаний повідомити про це відповідні органи. У цьому випадку особа може бути внесена до бази даних «Оберіг», яка відстежує порушення правил військового обліку.
Включення до цього реєстру може спричинити тимчасові обмеження на виїзд з України до вирішення питання та легалізації військового обліку.
При цьому жінки, які вже уклали контракт із Збройними Силами України, вважаються чинними військовослужбовцями. Їх виїзд із країни суворо регламентований і вимагає прямого дозволу військового командування, незалежно від особистих обставин.
Нагадаємо, мобілізація посилюється ще більше: коли відстрочки втрачають свою силу
Раніше «hyser» повідомляв, ТЦК дісталися жінок: що готує мобілізація і чи масово штрафуватимуть
Як повідомляв «hyser», мобілізація та повістки обійдуть стороною: хто тепер не цікавий ТЦК